Beylikdüzü Çağrı Merkezi’nde Güldüren Diyaloglar

08/01/2014
beylikduzu-cagri-merkezi-gulduren-diyaloglar

2011 Şubat’tan itibaren 8 kişilik ekiple Beylikdüzü’ne hizmet vermeye başlayan Beylikdüzü Belediyesi Çağrı Merkezi’nde vatandaşların istek ve şikayetlerini dinleyen çağrı merkezi çalışanları, çok ilginç diyaloglara şahit oluyor. Ortalama günlük 300 çağrının geldiği çağrı merkezinde, bazen fıkralara konu olacak taleplerle karşılaşılıyor.

Bazı vatandaşlar uzaktaki sevgilisine gitmek için belediyenin hafriyat kamyonunu talep ederken, kimisi evinin anahtarını içeride unutup, çilingirle kapıya zarar vermemek için itfaiye istiyor; kimi de ağaca düşen çarşafı için belediye ekiplerini çağırıyor.

“GELENLERİN BOYLARI KISA, EKİP YERİNE VİNÇ İSTİYORUM”
Ağaç budama talebi olan ev sahibi, budamaya gelen ekipteki çalışanların boylarının kısa olması sebebiyle şikayette bulundu. Ekiplerin yerine vinç talep eden ev sahibi, diğer evlere uzun boylu çalışanların gönderildiğini belirterek sitenin torpilli olup olmadığını sordu.

Anahtarını evde unutan bir diğer vatandaş, “Çelik kapımız yeni, çilingir çağırıp kapıya zarar vermek de istemiyoruz. Sizden ricamız, itfaiye gönderin balkondan girip kapımızı açsın bize” dedi.

Sevdiğine kavuşmak isteyen diğer bir vatandaş ise, “Cebimde 5 kuruş para olmadan her gün dershaneye gidip geliyorum. Bu bana zor gelmiyor, çünkü artık alıştım. Ama bir kağıt parçası için sevdiğimden uzakta kalmak beni yiyip bitiriyor. Siz de öğrenci oldunuz, siz de bizim geçtiğimiz yollardan geçtiniz. Ne anlatmak istediğimi iyi bilirsiniz. Sizden maddi bir beklentim yok çünkü ben dilenci değilim. Sizden isteğim iki haftada ya da ayda bir kez bile olsa beni sevdiğime götürmeniz. Hafriyat kamyonunda bile gidebilirim yeter ki onun yanında olayım başkanım” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *