Gelecek için Balıklar Denize

06/01/2014
baliklar-denize-birakildi

Marmara’da balık türlerinin azalması sebebiyle, bir kamyon dolusu canlı balık denize bırakıldı.

Marmara Denizi’nde yaşanan kirlilik ve iklimsel değişiklikler sebebiyle balık türleri her geçen gün azalmaya devam ediyor. Buna dikkat çekmek isteyen Balıkçı Kenan, dev akvaryumlarla Beylikdüzü sahiline getirdiği anaç balıkları, Pekmez bölgesinde denize bıraktı.

Küçük balıkların kepçeyle, büyük balıkların ise kucaklanarak denize atıldığı Beylikdüzü’nde, Balıkçı Kenan tarafından yapılan açıklamada, balık neslinin korunması gerektiği vurgulanarak, “Bugüne kadar hep deniz bize verdi. Bugün de biz denize veriyoruz” şeklinde görüş belirtildi.

Balıkların üremesine destek olmak için denize balık salmaya karar veren Balıkçı Kenan, özellikle ev hanımlarına bir uyarıda bulundu. Ev hanımlarından kızartma yaptıkları yağların lavabolara dökülmemesini isteyen Balıkçı Kenan, denizlerin kirlenmesine neden olan en sebeplerden birinin de atık yağlar olduğunu belirtti.

Balıkçı Kenan, 5 yıl öncesine kadar nesli azalmış olan balık türlerinden bazılarını bugün görmenin mümkün olmadığını belirterek, “Beylikdüzü’ndeki tesislerimiz bünyesinde Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni oluşturduk. Müzemizde binlerce çeşit balığın mumyası var. Bugün biz balıkçıların bile göremediği birçok balık türünü, halkımız müzemizde gelip inceleyebilir. Balık türlerinin çoğunun günümüzde müzelik olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Balıklar denize bırakıldığı anda çevredeki amatör balıkçılar da Balcı’ya destek verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *