Kivinin Faydaları

08/02/2014
kivinin faydaları

Besin değerleri göz önüne alındığında mucize meyve olarak adlandırılan Kivinin faydaları saymakla bitmiyor. Ana vatanı Güney Çin olan Kivi, en çok Çin’de ve Hindistan’da üretiliyor. Türkiye olarak Kivi ile tanışmamız ise 1988’den sonra olmuş.

İşte mucize meyve Kivinin Faydalarını sizler için madde madde özetledik;

1- En yüksek C vitamini Kivide bulunur. Hatta tadının ekşiliği ciddi miktarda C vitamini bulunmasından kaynaklanır. Grip ve soğuk algınlığına karşı yenilmesi şiddetle tavsiye edilir.
2- İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre haftada 2-3 kez Kivi yiyen çocukların öksürmelerinde fark edilir bir azalma da görülmüştür.
3- Nefes darlığı ve astıma karşı çok etkilidir.
4- Tayvan Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre kivi bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır.
5- Hazımsızlıktan şikayetçi olan kişilerde 4 hafta kivi tüketiminin ardından %45 oranında iyileşme gözlemlenmiştir. 100gr’ında 3,4gr lif bulunması(muzdan bile yüksek), dolayısıyla bağırsaklarda daha fazla su tutulması, ve buna bağlı olarak da bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur.
6- Bristol Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada kolon kanserini önlemede başarılı olduğu tespit edilmiştir. Yine bunun sebebi kivinin lif açısından zengin bir meyve olmasındandır.
7- Kivi yiyenlerde, özellikle uykusuzluk sorunu çekenlerin bu sorunlarında azalma olduğu tespit edilmiştir. İçerdiği kalsiyum oranı sebebiyle uyumadan 1 saat önce yenilen kivinin, insana rahat bir uyku sağladığını göstermiştir. A.B.D.’de yapılan bir araştırmada, katılımcılara 4 hafta süresince yatmadan önce 2 adet kivi yemeleri söylendi. Uykusuzluk çeken kişilerin bu süre boyunca 6-7 saat uyuyabildikleri görüldü. Uzmanlar tarafından kivinin içerdiği Folat adlı vitaminin de uykuya dalmayı kolaylaştırdığı vurgulanmıştır.
8- Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, kivinin kanser, kolestrol, tansiyon, kabızlık, gribal enfeksiyon başta olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir.
9- Cildi besleyici ve nemlendirici bir özelliği de vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *